
Hege Spjelkaviknes, Janet Gladman, Per Inge Hortemo og Arnt Gunnar Tønnessen var gruppen som foretok årets første lørdagssvakt i år. Tross dårlig vær tok de turen ut. Musikk til arbeid fikk de også, selv om det var midnatt.
Trygt å være natteravn
I helgen ble en 60 år gammel natteravn slått ned i Moss. I Grimstad har det aldri skjedd at noen er blitt overfalt.
– Her er det trygt å gå, sier natteravnkoordinator Ann Katrin Olsen.
Jobben som de mange frivillige gjør er meget verdifull for byen.
Etter hendelsen i Østfold i helgen, der en natteravn ble slått ned, påpeker natteravnkoordinatoren at det ikke er farlig å være «ravn».
– Natteravnene i Grimstad blander seg aldri opp i krangler eller går fysisk inn i en situasjon. Vi ringer heller politiet, så det er trygt å gå, sier Ann Katrin Olsen.
I Grimstad har det aldri skjedd at en natteravn er blitt overfalt eller på andre måter skadd under deltakelsen i vandringen.
To lag
Det er blitt drøyt tre måneder siden sist natteravnene i Grimstad var ute og gikk. Synligheten i bybildet betyr mye for «temperaturen» i sentrum nattetid. Fredag og lørdag var de frivillige på ny klare til å innta Storgaten og resten av sentrum. Vanligvis er det to lag à tre personer som er ute og går, men ettersom det er mindre folk ute på byen i mars, ble det lørdag fire voksne som tok turen ut som natteravner. Noen av dem er nyere i oppgaven mens andre har vært med siden starten.
– Jeg er med på, det er vel femte året, etter å ha blitt spurt da min datter gikk i åttende klasse. Målet er å gå som natteravn i alle fall ut det året hun er russ, forteller Hege Spjelkaviknes. En av de andre ravnene har vært med noen ganger, men er egentlig superreserve.
– I utgangspunktet er det min kone som går, men når hun er på jobb, overtar jeg oppgaven. Nå er det vel fjerde eller femte gangen jeg går, sier Arnt Gunnar Tønnessen.
At de frivillige gjør en stor og viktig jobb i bybildet, var politiet klare på sent lørdag kveld.
– Natteravnene gjør byen tryggere, og er viktige å ha, sa politibetjent Lennart Tønnessen da ravnene stakk innom politistasjonen.
– Det er alltid godt å få besøk av dere og vite at dere er ute, la han til.
Mer om saken i papirutgaven.